FAI Champions of the past: Paragliding

FAI 2011 World in Piedrahita

 

FAI World Championships

 

1989 Kössen (Austria)

Not validated

 

1991 Digne (France)

Robbie Whitall 1991

1st: Robbie Whittall (Great Britain) - 2nd: Andy Hediger (Switzerland) - 3rd: Urs Haari (Switzerland)

Team - 1st: Switzerland - 2nd: Great Britain - 3rd: Germany

 

1993 Verbier (Switzerland)

Hans Bollinger 1993  Camilla Perner 1993

1st: Hans Bollinger (Switzerland) - 2nd: E Strobl (Germany) - 3rd: John Pendry (Great Britain)

Team - 1st: Switzerland - 2nd: Great Britain - 3rd: Austria

Women – 1st: Camilla Perner (Austria) - 2nd: Nathalie Berger (France) - Miyuki Tanaka (JAP)

 

1995 Kitakyushu (Japan)

Stefan Stiegler 1995  Judy Leden 1995

1st: Stefan Stiegler (Austria) - 2nd: Hans Bollinger (Switzerland) - 3rd: J Sanderson (Great Britain)

Team - 1st: Switzerland - 2nd: Great Britain - 3rd: Austria

Women - 1st: Judy Leden (Great Britain) - 2nd: Miyuki Tanaka (JAP) - 3rd: Nathalie Berger (France)

 

1997 Castejon de Sos (Spain)

John Pendry 1997  Sandie Cochepain 1997

1st: John Pendry (Great Britain) - 2nd: Christian Tammeger (Austria) - 3rd: Jimmy Pacher (Italia)

Team - 1st: Switzerland - 2nd: Great Britain - 3rd: Austria

Women - 1st: Sandie Cochepain (France) - 2nd: Claire Bernier (France) - 3rd: Louise Crandal (Denmark)

 

1999 Bramberg-Neukirchen (Austria)

Not validated

 

2001 Granada (Spain)

Louise Crandall 2001

1st: Luca Donini (Italia) - 2nd: Christian Tammeger (Austria) – 3rd: Olivier Rossel (Canada)

Team - 1st: Switzerland - 2nd: Germany - 3rd: Italy

Women - 1st: Louise Crandal (Great Britain) - 2nd: Nicole Nussbaum (Switzerland) - 3rd: Miyuki Tanaka (Japan)

 

2003 Larouco, Montalegre (Portugal)

Alex Hoffer 2003  Petra Krausova 2003

1st: Alex Hofer (Switzerland) - 2nd: Frank Thoma Brown (Brazil) – 3rd: Masataka Kawachi (Japan)

Team - 1st: Switzerland - 2nd: Austria - 3rd: Germany

Women - 1st: Petra Krausova (Czechia) - 2nd: Nicole Nussbaum (Switzerland) - 3rd: Louise Crandal 

(Denmark)

 

2005 Governador Valadares (Brazil)

Louise Crandall and Steve Cox 2005

1st: Steve Cox (Switzerland) - 2nd: Christian Tammeger (Austria) – 3rd: Stefan Wyss (Switzerland)

Team - 1st: Switzerland - 2nd: Germany - 3rd: Czech Republic

Women - 1st: Louise Crandal (Great Britain) - 2nd: Ewa Wisnierska-Cieslewicz (Germany) - 3rd: Elizabeth Rauchenberger (Switzerland)

 

2007 Manilla (Australia)

Bruce Goldsmith 2007  Petra Silvova 2007

1st: Bruce Goldsmith (Great Britain) - 2nd: Jean-Marc Caron (France) – 3rd: Thomas McCune (USA)

Team - 1st: Czechia - 2nd: France - 3rd: Switzerland

Women - 1st: Petra Slivova (Czechia) - 2nd: Viv Williams (Australia) - 3rd: Harmony Gaw (New Zealand)

 

2009 El Penon, Valle de Bravo (Mexico)

Andy Aebi and Elisa Houdry 2009

1st: Andy Aebi (Switzerland) - 2nd: Stefan Wyss (Switzerland) – 3rd: Aljaz Valic (Slovenia)

Team - 1st: Czechia - 2nd: Italy - 3rd: Slovenia

Women - 1st: Elisa Houdry (France) - 2nd: Keiko Hiraki (Japan) - 3rd: Anja Kröll (Switzerland)

 

2011 Piedrahita (Spain)

Charles Cazeaux 2011  Petra Silova 2011

1st: Charles Cazeaux (France) - 2nd: Luca Donini (Italy) – 3rd: Andreas Malecki (Germany)

Team - 1st: France - 2nd: Great Britain - 3rd: Switzerland

Women - 1st: Petra Krausova-Slivova (Slovenia) - 2nd: Regula Strasser (Germany) - 3rd: Kirsty Cameron (Great Britain)

 

 

2013 Sopot (Bulgaria)

JeremieLagerSmall  KlaudiaBulgakowSmall

 

1st:  Jérémie Lager (France) - 2nd: Charles Cazeaux (France) – 3rd: Davide Cassetta (Italy)

Team - 1st: France - 2nd: Italy - 3rd: Venezuela

Women - 1st: Klaudia Bulgakow (Poland) - 2nd: Seiko Fukuoka (France) - 3rd: Nicole Fedele (Italy)

 

FAI European Championships

 

 

1988 St-Hilaire-du-Touvet (France)

1st: Gérald Maret (Switzerland) - 2nd: Thierry Barboux (France) - 3rd: Robert Graham (Switzerland)

Team - 1st: Switzerland - 2nd: France

Women - 1st: Fabienne Lachat-Schwartz (Switzerland) - 2nd: Florence Claret-Tournier (France)

 

1992 Preddvor (Slovenia)

1st: Ernst Strobl (Germany) - 2nd: Slana Domen (Slovenia) - 3rd: Urs Haari (Switzerland)

Team - 1st: Germany - 2nd: Switzerland - 3rd: Austria

Women - 1st: Barbara Lacrouts (Germany) - 2nd: Daniela Anke (Germany) - 3rd: Camila Perner (Austria)

 

1994 Preddvor (Slovenia)

1st: Jimmy Pacher (Italia) - 2nd: Hans Bollinger (Switzerland) - 3rd: Richard Gallon (France)

Team - 1st: France - 2nd: Switzerland - 3rd: Austria

Women - 1st: Claire Bernier (France) - 2nd: Nathalie Berger (France) - 3rd: Sarah Fenwick (Great Britain)

 

1998 Piedrahita (Spain)

1st: Jimmy Pacher (Italia) - 2nd: Peter Luthi (Switzerland) - 3rd: Kaspi Henny (Switzerland)

Team - 1st: Switzerland - 2nd: Italia - 3rd: France

Women - 1st: Sandie Cochepain (France) - 2nd: Claire Bernier (France) - 3rd: Jil Hartley (Great Britain)

 

2000 Garmisch Partenkirchen (Germany)

1st: Kari Eisenhut (Switzerland) - 2nd: Steve Cox (Switzerland) - 3rd: Achim Joos (Germany)

Team - 1st: Switzerland - 2nd: Germany - 3rd: France

Women - 1st: Louise Crandal (Danemark) - 2nd: Judith Dörflinger (Germany) - 3rd: Nicole Nussbaum (Switzerland)

 

2002 Kobarid (Slovenia)

1st: Alex Hofer (Switzerland) - 2nd: Christian Tammeger (Austria) - 3rd: Jimmy Pacher (Italia)

Team - 1st: Switzerland - 2nd: Germany - 3rd: France

Women - 1st: Louise Crandal (Denmark) - 2nd: Caroline Brille (France) - 3rd: Elizabeth Rauchenberger (Switzerland)

 

2004 Kalavrita (Greece)

1st: Christian Maurer (Switzerland) - 2nd: Bruce Goldsmith (Great Britain) - 3rd: Tomas Brauner (Czech Republic) and Philippe Broers (Belgium)

Team - 1st: Italia - 2nd: Switzerland - 3rd: Czech Republic

Women - 1st: Petra Krausova (Czech Republic) - 2nd: Ewa Wisnierska (Germany) - 3rd: Caroline Brille (France)

 

2006 Morzine (France)

1st: Luca Donini (Italia) - 2nd: Christian Maurer (Switzerland) - 3rd: Tomas Brauner (Czech Republic)

Team - 1st: Switzerland - 2nd: Italia - 3rd: Czech Republic

Women - 1st: Petra Krausova (Czech Republic) - 2nd: Ewa Wisnierska (Germany) - 3rd: Caroline Brille (France)

 

2008 Nis (Serbia)

1st: Grégory Blondeau (France) - 2nd: Andi Aebi (Switzerland) - 3rd: Jérémie Lager (France)

Team - 1st: France - 2nd: Switzerland - 3rd: Italy

Women - 1st: Ewa Wisnierska (Germany) - 2nd: Anja Kröll (Switzerland) - 3rd: Elisa Houdry (France)

 

2010 Abtenau (Austria)

1st: Luca Donini (Italia) - 2nd: Alex Schalber (Austria) - 3rd: Rafal Luckos (Poland)

Team - 1st: Italy - 2nd: Austria - 3rd: Slovenia

Women - 1st: Petra Slivova (Czech Republic) - 2nd: Elisa Houdry (France) - 3rd: Renata Kuhnova (Czech Republic)

  

2012 Saint-André-les-Alpes (France)

1st: Yassen Savov(Bulgaria) - 2nd: Xavi Bonet Dalmau (Spain) - 3rd: Russel Ogden (Great Britain)

Team - 1st: Austria - 2nd: Spain - 3rd: Switzerland

Women - 1st: Nicole Fedele (Italy) - 2nd: Kirsty Cameron (Great Britain) - 3rd: Regula Strasser (Switzerland)

 

2014 Kopaonik - Raska (Serbia)

1st: Torsten Siegel (Germany) - 2nd: Clément Latour (France) - 3rd: Jurin Vidic (Slovenia)

Team - 1st: Switzerland - 2nd: Germany - 3rd: Italy

Women - 1st: Seiko Fukuoka-Neville (Fraance) - 2nd: Petra Slivova (Czech Republic) - 3rd: Suzanne Dathe (Germany)


FAI Asian Championships

 

2004 Hadong (Korea)

1st: Masataka Kawachi (Japan) - 2nd: Sang Jun Park (Korea) - 3rd: Kyoung Seok Choi (Korea)

Team - 1st: Korea - 2nd: Japan - 3rd: China

Women - 1st: Young Sook Choi (Korea) - 2nd: Jung Hun Park (Korea) - 3rd: Keiko Hiraki (Japan)

 

2010 Nishiawa (Japan)

1st: Chikyong Ha (Korea) - 2nd: Su Yong Pi (Korea) - 3rd: Kensuke Kozuma (Japan)

Team - 1st: Korea - 2nd: Japan - 3rd: India

Women - 1st: Jung Hun Park (Korea) - 2nd: Keiko Hiraki (Japan) - 3rd: Nao Takada (Japan)

 

2012 Linzhou (China)

1st: Kamiyama Taro (Japan) - 2nd: Lin Moonseob  (Korea) - 3rd: Hiraki Keiko (Japan)

Team - 1st: Japan - 2nd: Korea - 3rd: India

Women - 1st: Hiraki Keoko (Japan) - 2nd: Di Wang (China) - 3rd: Igawa Emi (Japan)

 

 

FAI Pan-American Championships

 

2008 Castelo (Brazil)

1st: Marcelo Prieto (Brazil) - 2nd: Michael Von Wachter (Venezuela) - 3rd: Everton Roberto Da Silva (Brazil)

Team - 1st: Brazil - 2nd: Venezuela - 3rd: Colombia

Women - 1st: Kamira Rodrigues Pereira (Brazil) - 2nd: Joanna Di Grigoli (Venezuela) - 3rd: Camila Antonorsi (Venezuela)