Login

10th EC & 11th WC Artistic Events, 13th EC & 20th WC in Formation Skydiving, & 1st EC & 2nd WC in Speed Skydiving Teuge, September 2015 Delegation Great Britain

Great Britain GREAT BRITAIN Teuge logo sm

 

FORMATION SKYDIVING
4-Way Open  Phoenix

Raphaelle Barber Saint Hilaire, Team Captain

Stefan Cocksedge

Jack Bradford

Elise Sharp

Laura Hampton (alternate)

Jason Kelleher (Video)

414-Phoeniix-GBR-575


4Mula

Dave Rodgers, Team Captain

Kate Lindsley

Robert 'Joey' Jones

Reneta Heranova

Sam Bemment

Mike Coleman (Video)

410-4Mula-GBR-574


Eclipse

Martin Cressey, Team Captain

Jonny Flowers

Jenny Buckle

Ben Lawford

Simon Chittick (Video)

 

8-Way Awkward Turtles

Laura Hampton, Team Captain

Georgie Marsh

Jonny Francis

Sam Bemment

Matthew Wilson

Elizabeth Carroll

Lucy Westgarth

Wes Guest

Stefan Cocksedge

Paul Dewey(Video)

 

 

 ARTISTIC EVENTS 
Free Fly Freefly Euphoria

Paul Capsey

Dave Pacey

Sean Freeman (Video)

 

 

SPEED SKYDIVING 

Charles (Max) Hurd

 907-Charles Hurd 589

Paul Bantock

 905-Paul Bantock-584

Mike Lovemore

 916-Lovemore-579

Jason Bird

 917-Jason-581

 

Back to A-Z of Country Delegations

10th EC & 11th WC Artistic Events, 13th EC & 20th WC in Formation Skydiving, & 1st EC & 2nd WC in Speed Skydiving Teuge, September 2015 Delegation Germany

Germany GERMANY Teuge logo sm

 

 FORMATION SKYDIVING 
4-Way Open  Atomix Germany

Andrea Kleinschmidt, Team Captain

Holger Sass

Peter Ingenhaag

Janine Tillenburg

Lars Naeve (Video)

409-Atomix-GER-569

 

ARTISTIC EVENTS

Freestyle Skydiving

 Skystyle

Laura Klier

Michael Theile (Video)

 

 

SPEED SKYDIVING

Thomas Moritz Friess

 925-Thomas Moritz-Friess-596

 

Marco Hepp

915-Marco Hepp-601

 

Back to A-Z of Country Delegations

10th EC & 11th WC Artistic Events, 13th EC & 20th WC in Formation Skydiving, & 1st EC & 2nd WC in Speed Skydiving Teuge, September 2015: Day 4

Skywards

Just in case anyone had any doubts . . . .

LIVE Results on this link

Thursday 10 September 2015

08.30hrs:  All disciplines other than 4-Way Open and Female are released until 15.30hrs due to altitude restrictions imposed by Schipol ATC. So far this morning we have completed 10 lifts, but these Cessna Supervans are so fast the jumpers can't pack quick enough between lifts, forcing 15 minutes aircraft breaks as needed.

Read more...

10th EC & 11th WC Artistic Events, 13th EC & 20th WC in Formation Skydiving, & 1st EC & 2nd WC in Speed Skydiving Teuge, September 2015: Day 3

 

Foggy-start

Foggy start to the day . . . . .

Wednesday 9 September 2015:  A rather autumnal misty morning greeted everyone first thing, which put paid to the 08.00hrs wheels-off start for FS 4-Way Open and Female.  The forecast remains encouraging and it's anticipated that the fog will burn off within the next hour or so.

Read more...

10th EC & 11th WC Artistic Events, 13th EC & 20th WC in Formation Skydiving, & 1st EC & 2nd WC in Speed Skydiving Teuge, September 2015 Delegation Netherlands

Netherlands NETHERLANDS Teuge logo sm

 

FORMATION SKYDIVING 
4-Way Open  M4trix

Leander van Schriek, Team Captain

Jaap Keuter

Mechie Voermans

Leon van Leeuwen

Gary Smith

Kim Reuvers (Video)

 

8-Way M8trix

Leander van Schriek, Team Captain

Jaap Keuter

Mechie Voermans

Leon van Leeuwen

Gary Smith

Annelies Hasewinkel

Mieke Mulder

Rogier Carper

Gerhard Schut

Kim Reuvers

Ronny Dumay (Video)

 

 

    SPEED SKYDIVING          

 

Henny Wiggers

906-Henny-582

 

Martijn van Dam

908-Martijn van Dam-593

Edu Mertz

 912-Edu Mertz-588

 

Erwin van Hooijdonk

904-Erwin van Hooijdonk-592

 

Back to A-Z of Country Delegations

10th EC & 11th WC Artistic Events, 13th EC & 20th WC in Formation Skydiving, & 1st EC & 2nd WC in Speed Skydiving Teuge, September 2015 Delegation Russia

Russia           RUSSIA          
Teuge logo sm

 

FORMATION SKYDIVING 
4-Way Open

 Black Cat

(National Team)

Vadim Niyazov, Team Captain

Valntin Ilin

Evgeny Stashchenko

Vasily Korotkov

Valeriy Gredasov

Alexander Kvochur (alternate)

 


Barguzin

Sergei Shenin, Team Captain

Vladimir Pavlenko

Nikolay Lastochkin

Aleksandr Gorin

Andrey Seliverstov (Video)

 

XO Team

Sergey Polyansky

Tatiana Polysanskaya

Yury Drozdov

Sergey Romaniv

Vadim Abramov (Video)

 

Tanay's Wolves

Timur Frank (Video)

Alexey Minaev

Alexander Furman

Vladislav Kokorin

Dimitry Samokhval (alternate)

Alexey Afanasyev (Video)

 

4-Way Female

Infra Red Band

Evgenia Korzhova (Team Captain)

Zhanna Kazkova

Svetlana Bubrova

Elena Mazaeva

Alexey Yutkin

 

8-Way Open Tanay 8

Vadim Niyazov, Team Captain & Video

Andrey Barabach

Oleg Shalamykhin

Rusian Azarov

Valentin Ilin

Evgeny Stashchenko

Vasily Korotkov

Dmitry Samokhval

Alexander Tychinkiy

Alexander Kyochur (alternate)

 

VFS 4-Way Vertical FlyStation

Timur Asanov, Team Captain

Dmitri Beliaev

Dmitri Lednev

Maksim Rudenko

Alexander Parmamin (Video)

 505-Flystation-RUS-671


UFO

Andryus Mikulenas, Team Captain

Mikhail Razomazov

Yulay Magadeev

Alexander Ryzherikov

Pavel Pervakov (Video)

504-UFO-RUS 

 

ARTISTIC EVENTS 
Freestyle Skydiving
Imps
(National Team)

Evgeny Tarakhomin

Valeriy Konnov (Video)

 607-IMPS-RUS-665


Victory
(National Team)

Anastasiia Banannik

Igor Kalinin (Video)

 

Xpression

Natalia Kovaleva

Sergey Ignatov (Video)

 601-Xpression-RUS-649

Free Fly Tunnel Rats
(National Team)

Mikhail Razomazov

Alexander Ragulin

Valeriy Konnov (Video)

 712-Tunnel-Rats-RUS-645

Paradise
(National Team)

Evgeny Borovik

Alexey Chechetkin

Andryus Mikulenas (Video)

 707-Paradise-RUS-646

Red Lights

Anzhey Kuprin

Pavel Danilchenko

Alexey Senyuk (Video)

 703-Red Lights-RUS

W-team

Vladimir Polyakoff

Valeriy Pomazanov

Vasily Petrov (Video)

 701-W Team RUS-650

 

SPEED SKYDIVING    

Dmytry Gmyzin

 911-Dmytry-Gmyzin-602

 

Szdahlil Musin

901-Szdahilil-580

 

Back to A-Z of Country Delegations

10th EC & 11th WC Artistic Events, 13th EC & 20th WC in Formation Skydiving, & 1st EC & 2nd WC in Speed Skydiving Teuge, September 2015 Delegation Italy

Italy           ITALY          
Teuge logo sm

 

 FORMATION SKYDIVING 
4-Way Open  Ex3mo

Placido Udine, Team Captain

Antonella Chiarin

Fabio Lorenzetti

Marco Arrigo

Massimo Fiorini (Video)

 407-Xtremo-ITA-559


Energy Italia

Fabrizio Del Giudice, Team Captain

Giovanni Carne

Federico Angelotti

Stefano Rossi

Lorenzo Fasanelli Menestrina (Video)

 

8-Way Ex3menergy

Placido Udine, Team Captain

Antonella Chiarin

Fabio Lorenzetti

Mirco Righi

Federico Angelotti

Fabrizio Del Giudice

Giovanni Carne

Stefano Rossi

Marco Arrigo (alternate)

Lorenzo Fasanelli (alternate)

Massimo Fiorini (Video)

 

VFS 4-Way Aerodisaster

Marco Santapaola, Team Captain

Dimitri Didenko

Leonardo Elia

Ivan Brogi

Cristian Giorgi

 501-Aerodisaster-ITA

 

    ARTISTIC EVENTS   

Free Fly Vertical Fly Italia

Dannis Gastioni

Stefan Jacob

Luca Rosa (Video)

 

 

Back to A-Z of Country Delegations

10th EC & 11th WC Artistic Events, 13th EC & 20th WC in Formation Skydiving, & 1st EC & 2nd WC in Speed Skydiving Teuge, September 2015 Delegation France

France FRANCE Teuge logo sm

 

FORMATION SKYDIVING 
4-Way Open  VR4 France

Laurence Herve, Team Captain

Charles Rommel

Kevin Mansion

Damien Gouriou

Julien Degen

Olivier Henaff (Video)

 412-VR4-FRA-563


Artemis Espoir Saumur

Pamela Lissajoux, Team Captain

Aurelien Lemaire

Eliott Lesmple

Mathieu Bernier

Thomas Perrin Gachadoat

Patrice Kerdudo (Video)

 415-Artemis-FRA-564

4-Way Female
VR4 France FĂ©minin

Sophia Pecout, Team Captain

Clementine Lebohec

Anais Maillet

Christine Malnis

Michael Laynaud (Video)

 304-Feminin-FRA

8-Way Aerodyne Maubeuge

Emmanuel Sarrazin, Team Captain

Julien Degen

Mathieu Bernier

Bruno Perin

Clement Martin Saint Leon

Damien Sorlin

Julien Olek

Thomas Perrin Gachadoat

Damien Gouriou

Olivier Henaff (Video)

 804-Aerodyne-Maubeuge

VFS 4-Way France Transfert

Emmanuelle Droneau

Nathanael Bibring

Mickael Melo

Gregory Magal

Nicholas Campistron

Guillaume Bigeard (Video)

 506-Transfert-FRA-672

 

ARTISTIC EVENTS

Freestyle Skydiving

 France 1 - Flynamic

Yahann Aby

William Penny (Video)

 

 

France 2 - Solaris

Loic Perrouin

Pierre Rabuel (Video)

 

Free Fly France 1 - 3Style

Yohann Aby

Loic Perrouin

Pierre Rabuel (Video)

 

France 2 - Good Vibes

Vincent Cotte

Jean Marie Gares

Sebastien Chambet (Video)

 

 

 

Back to A-Z of Country Delegations

10th EC & 11th WC Artistic Events, 13th EC & 20th WC in Formation Skydiving, & 1st EC & 2nd WC in Speed Skydiving Teuge, September 2015 Delegation Denmark

Denmark DENMARK Teuge logo sm

 

 FORMATION SKYDIVING 
4-Way Open  VAF Warriers

Martin Soeeby Mikkelsen,

Team Captain

Anne Mine Moeller Petersen

John Behrendt Petersen

Henning Skov

Anders Krabbenhoeft (Video)

 406-VAFWarriors-DEN-571

 

 

 Back to A-Z of Country Delegations

10th EC & 11th WC Artistic Events, 13th EC & 20th WC in Formation Skydiving, & 1st EC & 2nd WC in Speed Skydiving Teuge, September 2015 Delegation Belgium

Austria BELGIUM Teuge logo sm

 

 FORMATION SKYDIVING 
4-Way Open  Hayabusa

Dave Grauwels, Team Captain

Andy Grauwels

Denis Praet

Jeroen Nollet

Danny Jacobs (Video)

413-Hayabusa-BEL-573 

 

 

    SPEED SKYDIVING          
 Elke Vermoesen  903-Elke-591

Luc Maisin

 921-Luc Maisin-595

 

Back to A-Z of Country Delegations

10th EC & 11th WC Artistic Events, 13th EC & 20th WC in Formation Skydiving, & 1st EC & 2nd WC in Speed Skydiving Teuge, September 2015 Delegation Austria

Austria AUSTRIA Teuge logo sm

 

FORMATION SKYDIVING 
4-Way Open  Final Fire

Thomas Haber, Team Captain

Patrick Kosmus

Horst Scheiber

Kurt Seinitzer

Horst Richter (Video)

 405-FinalFire-AUT-568

 

ARTISTIC EVENTS    

Free Fly

 Deaf Dumb Blind

Peter Hois

Bianca Riedl

Mario Bachmann (Video)

 

 

SPEED SKYDIVING

Rainer Tuschif

910-Rainer-Tuschi-590 
Thomas Christof
 913-Thomas-Christof-583

Reinhard Wiesenhofer

 922-Reinhard Wiesenhofer-597

 

Back to A-Z of Country Delegations