Login

10th EC & 11th WC Artistic Events, 13th EC & 20th WC in Formation Skydiving, & 1st EC & 2nd WC in Speed Skydiving Teuge, September 2015 Delegation Qatar

Qatar QATAR Teuge logo sm

 

 FORMATION SKYDIVING 
8-Way Qatar Falcons

A.Aziz Abdulwahab IS Al-Motawa, Team Captain

Ghanim Khalifa G S Alkubaisi

Abdulla Ahmad M A Al-Hammadi

Suhail Mohammed H S AL-Khowar

Mohammed Mahmoud A A Shams

Abdulla Obad A K Salem

Salem Rashid A S Al-Senaid

Khalifa Saleh M F Al-Ali

Saad Salem R F Al-Ali

 

 

 

 

Back to A-Z of Country Delegations

10th EC & 11th WC Artistic Events, 13th EC & 20th WC in Formation Skydiving, & 1st EC & 2nd WC in Speed Skydiving Teuge, September 2015 Delegation Poland

Poland POLAND Teuge logo sm

 

FORMATION SKYDIVING 
4-Way Open  Sky4Four

Anna Baranska, Team Captain

Zbigniew Kordzikowski

Arkadiusz Szczebiot

Michal Baranski

Arkadiusz Wantola (Video)

 

4-Way Female  No Mercy

Maja Wazniewicz, Team Captain

Karina Laszuk

Kinga Komorowska

Iwona Raczkiewicz

 

Arkadiusz Wantola (Video)

 301-No-Merci-POL

VFS 4-Way Fly Definition

Dariusz Filipowski, Team Captain

Damiam Pitotr Bereda

Rafal Poplawski

Sebastian Matejek

Artur Karwowski (Video)

 503-FlyDefinition-POL-666

 

 

Back to A-Z of Country Delegations

10th EC & 11th WC Artistic Events, 13th EC & 20th WC in Formation Skydiving, & 1st EC & 2nd WC in Speed Skydiving Teuge, September 2015 Delegation Norway

Norway


      NORWAY     

 
Teuge logo sm

 

 FORMATION SKYDIVING 
VFS 4-Way Blue Pelican

Derek Nordland Broughton, Team Captain

Andreas Håland Hemli

Sondre Armand Tømmervold

Ulrik Høgsberg

Dennis Maurud Barstad (Video)

502-Blue-Pelican-NOR

 

ARTISTIC EVENTS 
Free Fly Zion Freefly

Anna Patricia Moxnes

Andreas Næsvold Mosling

Petter Holt Stensvoid (Video)

 

Voss Vikings

Hedda Andresen

Kenny Andrè Soldal

Geir Håkon Odden (Video)

 

 

 

Back to A-Z of Country Delegations

10th EC & 11th WC Artistic Events, 13th EC & 20th WC in Formation Skydiving, & 1st EC & 2nd WC in Speed Skydiving Teuge, September 2015 Delegation Israel

israeli-flag-small           ISRAEL         
Teuge logo sm

 

ARTISTIC EVENTS

Freestyle Skydiving

Secret Santa

Daphny Morali

Gal Peled (Video)

 604-SecretSanta-ISR-655

 

Back to A-Z of Country Delegations

10th EC & 11th WC Artistic Events, 13th EC & 20th WC in Formation Skydiving, & 1st EC & 2nd WC in Speed Skydiving Teuge, September 2015 Delegation Great Britain

Great Britain GREAT BRITAIN Teuge logo sm

 

FORMATION SKYDIVING
4-Way Open  Phoenix

Raphaelle Barber Saint Hilaire, Team Captain

Stefan Cocksedge

Jack Bradford

Elise Sharp

Laura Hampton (alternate)

Jason Kelleher (Video)

414-Phoeniix-GBR-575


4Mula

Dave Rodgers, Team Captain

Kate Lindsley

Robert 'Joey' Jones

Reneta Heranova

Sam Bemment

Mike Coleman (Video)

410-4Mula-GBR-574


Eclipse

Martin Cressey, Team Captain

Jonny Flowers

Jenny Buckle

Ben Lawford

Simon Chittick (Video)

 

8-Way Awkward Turtles

Laura Hampton, Team Captain

Georgie Marsh

Jonny Francis

Sam Bemment

Matthew Wilson

Elizabeth Carroll

Lucy Westgarth

Wes Guest

Stefan Cocksedge

Paul Dewey(Video)

 

 

 ARTISTIC EVENTS 
Free Fly Freefly Euphoria

Paul Capsey

Dave Pacey

Sean Freeman (Video)

 

 

SPEED SKYDIVING 

Charles (Max) Hurd

 907-Charles Hurd 589

Paul Bantock

 905-Paul Bantock-584

Mike Lovemore

 916-Lovemore-579

Jason Bird

 917-Jason-581

 

Back to A-Z of Country Delegations

10th EC & 11th WC Artistic Events, 13th EC & 20th WC in Formation Skydiving, & 1st EC & 2nd WC in Speed Skydiving Teuge, September 2015 Delegation Germany

Germany GERMANY Teuge logo sm

 

 FORMATION SKYDIVING 
4-Way Open  Atomix Germany

Andrea Kleinschmidt, Team Captain

Holger Sass

Peter Ingenhaag

Janine Tillenburg

Lars Naeve (Video)

409-Atomix-GER-569

 

ARTISTIC EVENTS

Freestyle Skydiving

 Skystyle

Laura Klier

Michael Theile (Video)

 

 

SPEED SKYDIVING

Thomas Moritz Friess

 925-Thomas Moritz-Friess-596

 

Marco Hepp

915-Marco Hepp-601

 

Back to A-Z of Country Delegations

10th EC & 11th WC Artistic Events, 13th EC & 20th WC in Formation Skydiving, & 1st EC & 2nd WC in Speed Skydiving Teuge, September 2015: Day 4

Skywards

Just in case anyone had any doubts . . . .

LIVE Results on this link

Thursday 10 September 2015

08.30hrs:  All disciplines other than 4-Way Open and Female are released until 15.30hrs due to altitude restrictions imposed by Schipol ATC. So far this morning we have completed 10 lifts, but these Cessna Supervans are so fast the jumpers can't pack quick enough between lifts, forcing 15 minutes aircraft breaks as needed.

Read more...

10th EC & 11th WC Artistic Events, 13th EC & 20th WC in Formation Skydiving, & 1st EC & 2nd WC in Speed Skydiving Teuge, September 2015: Day 3

 

Foggy-start

Foggy start to the day . . . . .

Wednesday 9 September 2015:  A rather autumnal misty morning greeted everyone first thing, which put paid to the 08.00hrs wheels-off start for FS 4-Way Open and Female.  The forecast remains encouraging and it's anticipated that the fog will burn off within the next hour or so.

Read more...

10th EC & 11th WC Artistic Events, 13th EC & 20th WC in Formation Skydiving, & 1st EC & 2nd WC in Speed Skydiving Teuge, September 2015 Delegation Netherlands

Netherlands NETHERLANDS Teuge logo sm

 

FORMATION SKYDIVING 
4-Way Open  M4trix

Leander van Schriek, Team Captain

Jaap Keuter

Mechie Voermans

Leon van Leeuwen

Gary Smith

Kim Reuvers (Video)

 

8-Way M8trix

Leander van Schriek, Team Captain

Jaap Keuter

Mechie Voermans

Leon van Leeuwen

Gary Smith

Annelies Hasewinkel

Mieke Mulder

Rogier Carper

Gerhard Schut

Kim Reuvers

Ronny Dumay (Video)

 

 

    SPEED SKYDIVING          

 

Henny Wiggers

906-Henny-582

 

Martijn van Dam

908-Martijn van Dam-593

Edu Mertz

 912-Edu Mertz-588

 

Erwin van Hooijdonk

904-Erwin van Hooijdonk-592

 

Back to A-Z of Country Delegations

10th EC & 11th WC Artistic Events, 13th EC & 20th WC in Formation Skydiving, & 1st EC & 2nd WC in Speed Skydiving Teuge, September 2015 Delegation Russia

Russia           RUSSIA          
Teuge logo sm

 

FORMATION SKYDIVING 
4-Way Open

 Black Cat

(National Team)

Vadim Niyazov, Team Captain

Valntin Ilin

Evgeny Stashchenko

Vasily Korotkov

Valeriy Gredasov

Alexander Kvochur (alternate)

 


Barguzin

Sergei Shenin, Team Captain

Vladimir Pavlenko

Nikolay Lastochkin

Aleksandr Gorin

Andrey Seliverstov (Video)

 

XO Team

Sergey Polyansky

Tatiana Polysanskaya

Yury Drozdov

Sergey Romaniv

Vadim Abramov (Video)

 

Tanay's Wolves

Timur Frank (Video)

Alexey Minaev

Alexander Furman

Vladislav Kokorin

Dimitry Samokhval (alternate)

Alexey Afanasyev (Video)

 

4-Way Female

Infra Red Band

Evgenia Korzhova (Team Captain)

Zhanna Kazkova

Svetlana Bubrova

Elena Mazaeva

Alexey Yutkin

 

8-Way Open Tanay 8

Vadim Niyazov, Team Captain & Video

Andrey Barabach

Oleg Shalamykhin

Rusian Azarov

Valentin Ilin

Evgeny Stashchenko

Vasily Korotkov

Dmitry Samokhval

Alexander Tychinkiy

Alexander Kyochur (alternate)

 

VFS 4-Way Vertical FlyStation

Timur Asanov, Team Captain

Dmitri Beliaev

Dmitri Lednev

Maksim Rudenko

Alexander Parmamin (Video)

 505-Flystation-RUS-671


UFO

Andryus Mikulenas, Team Captain

Mikhail Razomazov

Yulay Magadeev

Alexander Ryzherikov

Pavel Pervakov (Video)

504-UFO-RUS 

 

ARTISTIC EVENTS 
Freestyle Skydiving
Imps
(National Team)

Evgeny Tarakhomin

Valeriy Konnov (Video)

 607-IMPS-RUS-665


Victory
(National Team)

Anastasiia Banannik

Igor Kalinin (Video)

 

Xpression

Natalia Kovaleva

Sergey Ignatov (Video)

 601-Xpression-RUS-649

Free Fly Tunnel Rats
(National Team)

Mikhail Razomazov

Alexander Ragulin

Valeriy Konnov (Video)

 712-Tunnel-Rats-RUS-645

Paradise
(National Team)

Evgeny Borovik

Alexey Chechetkin

Andryus Mikulenas (Video)

 707-Paradise-RUS-646

Red Lights

Anzhey Kuprin

Pavel Danilchenko

Alexey Senyuk (Video)

 703-Red Lights-RUS

W-team

Vladimir Polyakoff

Valeriy Pomazanov

Vasily Petrov (Video)

 701-W Team RUS-650

 

SPEED SKYDIVING    

Dmytry Gmyzin

 911-Dmytry-Gmyzin-602

 

Szdahlil Musin

901-Szdahilil-580

 

Back to A-Z of Country Delegations

10th EC & 11th WC Artistic Events, 13th EC & 20th WC in Formation Skydiving, & 1st EC & 2nd WC in Speed Skydiving Teuge, September 2015 Delegation Italy

Italy           ITALY          
Teuge logo sm

 

 FORMATION SKYDIVING 
4-Way Open  Ex3mo

Placido Udine, Team Captain

Antonella Chiarin

Fabio Lorenzetti

Marco Arrigo

Massimo Fiorini (Video)

 407-Xtremo-ITA-559


Energy Italia

Fabrizio Del Giudice, Team Captain

Giovanni Carne

Federico Angelotti

Stefano Rossi

Lorenzo Fasanelli Menestrina (Video)

 

8-Way Ex3menergy

Placido Udine, Team Captain

Antonella Chiarin

Fabio Lorenzetti

Mirco Righi

Federico Angelotti

Fabrizio Del Giudice

Giovanni Carne

Stefano Rossi

Marco Arrigo (alternate)

Lorenzo Fasanelli (alternate)

Massimo Fiorini (Video)

 

VFS 4-Way Aerodisaster

Marco Santapaola, Team Captain

Dimitri Didenko

Leonardo Elia

Ivan Brogi

Cristian Giorgi

 501-Aerodisaster-ITA

 

    ARTISTIC EVENTS   

Free Fly Vertical Fly Italia

Dannis Gastioni

Stefan Jacob

Luca Rosa (Video)

 

 

Back to A-Z of Country Delegations

More Articles...

  1. 10th EC & 11th WC Artistic Events, 13th EC & 20th WC in Formation Skydiving, & 1st EC & 2nd WC in Speed Skydiving Teuge, September 2015 Delegation France
  2. 10th EC & 11th WC Artistic Events, 13th EC & 20th WC in Formation Skydiving, & 1st EC & 2nd WC in Speed Skydiving Teuge, September 2015 Delegation Denmark
  3. 10th EC & 11th WC Artistic Events, 13th EC & 20th WC in Formation Skydiving, & 1st EC & 2nd WC in Speed Skydiving Teuge, September 2015 Delegation Belgium
  4. 10th EC & 11th WC Artistic Events, 13th EC & 20th WC in Formation Skydiving, & 1st EC & 2nd WC in Speed Skydiving Teuge, September 2015 Delegation Austria
  5. 10th EC & 11th WC Artistic Events, 13th EC & 20th WC in Formation Skydiving, & 1st EC & 2nd WC in Speed Skydiving Teuge, September 2015 Delegation Austrialia
  6. 10th EC & 11th WC Artistic Events, 13th EC & 20th WC in Formation Skydiving, & 1st EC & 2nd WC in Speed Skydiving Teuge, September 2015: Day 2
  7. 10th EC & 11th WC Artistic Events, 13th EC & 20th WC in Formation Skydiving, & 1st EC & 2nd WC in Speed Skydiving Teuge, September 2015: Day 1
  8. 10th EC & 11th WC Artistic Events, 13th EC & 20th WC in Formation Skydiving, & 1st EC & 2nd WC in Speed Skydiving Teuge, September 2015 Delegation Sweden
  9. 10th EC & 11th WC Artistic Events, 13th EC & 20th WC in Formation Skydiving, & 1st EC & 2nd WC in Speed Skydiving Teuge, September 2015 Delegation Spain
  10. 10th EC & 11th WC Artistic Events, 13th EC & 20th WC in Formation Skydiving, & 1st EC & 2nd WC in Speed Skydiving Teuge, September 2015 Delegations A - Z